Дуальне навчання

Дуальне навчання на підприємстві ТОВ АКВ Українське каолінове товариство (UKC)

Viis  Novis (лат. Нові Шляхи ) – саме з таким девізом проходила кампанія набору студентів до першої групи дуального професійно-технічного навчання на базі підприємства АКВ Українське каолінове товариство по спеціальності «Електромонтер». І, попри те, що кампанія розпочалась в розпал пандемії– у березні 2020 року,  це не завадило успішному початку навчальної програми та її подальшому розвитку.
Модель дуальної освіти є продуктом «Made in Germany» і передбачає навчання та стажування за принципом 70 на 30, де 70% часу студент проводить на підприємстві здебільшого опановуючи практичні навики конкретної спеціальності, а 30% у освітньому закладі - для проходження обов’язкових базових теоретичних дисциплін. Такий підхід забезпечує наявність у випускників навиків, що безпосередньо пов’язані з роботою, а отже вони можуть швидко включитись у виробничі процеси.  Беззаперечна перевага такої системи полягає в здатності швидко відповідати викликам трансформації професії, їх технологічній модернізації, на які не встигає оперативно відреагувати класична освіта.
Дуальну освіту успішно використовують компанії групи Quarzwerke, до якої належить АКВ Українське каолінове товариство. Гарним прикладом для наслідування стала  база дуальної освіти на підприємстві Quarzwerke у Баварії - Амбегер Каолінверке де готують механіків та електриків.

У будь-якій новій справі важливо мати не тільки ідею та мету, але і надійних партнерів, що допоможуть з концепцією реалізації. В процесі запровадження дуальної освіти на UKC  таким партнером стала Німецько-українська промислово-торговельна палата - AHK Україна, освітній підрозділ якої має успішний досвід запуску проектів дуальної освіти в Україні та кваліфіковану експертизу в даному напрямку. Далі, до проекту приєднався ще один важливий партнер - Регіональне училище залізничного транспорту у м. Козятин, яке виступило в ролі навчального закладу, на базі якого Обласне управління освіти затвердило адаптовану під потреби UKC навчальну програму. Крім того, саме в даному училищі  студенти отримують обов’язкові теоретичні знання.

Щодо самих студентів програми, то ними стали молоді люди, випускники шкіл, які отримали середню освіту і їх вік дозволяє мати допуски до практичної діяльності електромонтера. Діяльність та роботи, яку виконують електромонтери на UKC в більшості виконується на апаратурі Siemens і включає в себе такі роботи як технічне обслуговування обладнання  виробничих ліній; програмування, діагностування та конфігурація апаратної частини виробництва; програмування та здійснення обміну даних; налаштування та введення в експлуатацію частотних перетворювачів. Однак, щоб опанувати навики виконання таких робіт, студенти під керівництвом наставників UKC проходять послідовний шлях освоєння електромонтажних робіт від елементарного збирання розеток до основ  апаратного програмування.

Важливою подією розвитку дуальної програми навчання на UKC стала побудова та відкриття спеціально обладнаного навчального класу на території заводу у Глухівцях, де студенти можуть слухати лекції від наставників, працювати з електрообладнанням, а також виконувати практичні роботи на тренажерах.

Загалом,  дуальна навчальна програма для студентів-електромонтерів UKC розрахована майже на 2 роки, а перший випуск відбувся напочатку 2022 року. При цьому, деякі випускники одразу приєднались до команди працівників нашого підприємства. Наразі, наприкінці 2023 року, своє навчання за дуальною програмою завершують студенти вже другого набору.

 

Студенти під час ознайомчої екскурсії підприємством 

Студенти під час інструктажу перед виконанням завдання по прокладанню кабелю електричного струму у кар’єрі

Навчальний клас UKC

Відкриття начального класу – А. Маркус – голова АНК Україна, О. Куленко, UKC, Н. Шуляр АНК Україна, А.Стецюк Директор регіонального училища